KAUNO  TECHNOLOGIJOS  UNIVERSITETAS

Informatikos Fakultetas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KURSINIO DARBO

 

Individualios video konferencijos tyrimas

 

 

ATASKAITA

 

 

 

 

 

 

Atliko : IFM6/1 grupės studentas

             Evaldas Paliulis

 

Priėmė : prof. J.Mockus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAUNAS,  2001

 

 

 

 

 

Tyrimo vieta:

 

Tamperio Technologijos Universitetas (TUT), programinės įrangos katedra, Tamperis, Suomija.

 

Tyrimo laikas:  2001.03.06 – 2001.05.18

 

Darbo vietos techninės charakteristikos:

 

            Pentium 200 MMX, 32 MB RAM, 4 MB S3 video plokštė, integruota garso posistemė, tinklo plokštė ELNK3 Ethernet Adaptor 10Mbit/s, WINDOWS 95 operacinė sistema.

            Kad nesusidarytumėte klaidingo vaizdo apie suomijos Tamperio technologijos universitetą, paminėsiu, kad kitų universitete esančių kompiuterių techninės charakteristikos yra žymiai geresnės, tačiau daugumoje naudojama Unix opercinė sistema (Solaris OpenWindows), o Microsoft NetMeeting  veikia tik su Microsoft Windows operacinėmis sistemomis. Taigi teko tenkintis ir šituo kompiuteriu, kurio galingumo pilnai užteko video konferencijos stebėjimui.

            Prisijungimui buvo naudojama Microsoft NetMeeting  2.6 versija.

 

 

Video konferencijos serverio duomenys:

 

            Video konferencijai transliuoti naudojama “PictureTEL 330 NetConference Server” programinė įranga. Serveris taip pat turi specialią video plokštę, apdorojančią iš videokamerų gaunamą vaizdą.

Apytikslės įrangos kainos: serverio programinė įranga ~ 15000 $, vaizdo plokštė ~ 8000 Lt.

            Tarp vartotojo ir serverio sudaromas “point-to-point” ryšys, todėl vartotojas prieš jungdamasis pirmą kartą prie video konferencijos serverio, turi pranešti savo kompiuterio IP adresą video konferenciją prižiūrinčiam technikui, kad šis jį įtrauktų į leidžiamų jungimuisi IP adresų sąrašą.

            Kiekvienam vartotojui skiriamas iki 384 Kbit/s pralaidumo kanalas. Kadangi bendras kanalo pralaidumas yra ribotas, tai didėjant vartotojų skaičiui tenka mažinti kiekvienam vartotojui teikiamo kanalo pralaidumą.

            Iš šio 384 Kbit/s pralaidumo kanalo garsui yra skiriami 64 Kbit, videokameros vaizdui 64 Kbit ir likęs srautas skirtas įvairiems duomenims (skaidrės, veiksmų emuliavimas…). Kadangi viskas yra suliejama į vieną srautą, tai šis santykis gali kisti.

 

 

Sutikti nesklandumai:

 

            Nepavyko normaliai prisijungti su Microsoft NetMeeting 3 versija iš kito kompiuterio su Windows 2000 operacine sistema. Kelis kartus kaip ir pavyko prisijungti, tačiau nei garso, nei vaizdo nebuvo matyti išskyrus lėtai judantį pelės kursorių. Vėliau serveris atmesdavo kreipimus jungimuisi, kadangi video konferenciją prižiūrintys technikai panaikino šito kompiuterio IP adresą iš leidžiamų jungimuisi IP adresų sąrašo. Jie tai motyvavo tuo, kad jei vartotojas naudoja NetMeeting3, tai ši ne visuomet normaliai “susikalba” su serveriu. O jei “nesusikalba” - tai “užstabdo” ir visos sistemos darbą – kitiems vartotojams taip pat suprastėja ryšys su serveriu.

 

            Per pirmuosius kartus (kovo mėn. pradžioje) video konferencijos metu, ryšys su serveriu gana dažnai trūkinėdavo – tekdavo iš naujo jungtis prie serverio, o ir tai ne visuomet pavykdavo. Per vieną paskaitą buvo pastebėtas dėsningumas, kad prie video konferencijos prisijungus naujam vartotojui, mano ryšys su serveriu nutrūkdavo. O ir rodomas vaizdas buvo prastas ir vėluojantis (skaidrių vaizdas persipiešinėdavo “gabalais”), garsas trūkčiodavo. Pingas buvo labai didelis(apie 1s). Taip pat nesimatydavo kai kurių rodomų Java apletų.

 

            Nuo balandžio pradžios ryšys su serveriu žymiai pagerėjo: ryšys su serveriu tapo stabilus (iš vis dingo “lūžinėjimas”), vaizdas persipiešinėdavo gana greitai. Tik nežinia ar čia Litneto tinklų greičio padidėjimas ar video konferenciją prižiūrinčių technikų nuopelnas. Tačiau garso trūkčiojimas išliko, gal dėl to kalta gana prasta kompiuterio integruoto garso posistemė.

 

 

 

Įprastų paskaitų ir video konferencijos palyginimas:

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pastabos ir pasiūlimai

 

            Video konferencijai stebėti reikia turėti gana didelį interneto ryšio pralaidumą. Kaip minėjau, video konferencijai stebėti maksimalia kokybe reikia 384 Kbit/s. Minimaliai kokybei užtikrinti reikia bent 128 Kbit/s. Tačiau ir tokį pralaidumą ne kiekvienas vartotojas gali turėti, ypač namų salygomis.

           

Vienas iš NetMeeting trūkumų yra tai, kad visi duomenys(garsas, vaizdas, video vaizdas) yra suliejami į vieną srautą. Tarkime mes galime NetMeetinge uždaryti video vaizdą rodantį langą, tačiau mes neatgauname tų 64 Kbit/s, jie ir toliau jungiami į bendrą srautą, nors jų sąskaita galėtume pagerinti garso ar vaizdo kokybę.

           

Taip pat didelis trūkumas, kad tarp serverio ir kiekvieno vartotojo yra daromas point-to-point ryšys. Vienas iš minusų, tai kad serveris turi žinoti vartotojo IP adresą, tai yra mes negalime jungtis iš kito kompiuterio apie tai nepranešę video konferenciją prižiūrinčiam technikui. Kitas iš minusų, tai kad yra ribotas galinčių prisijungti dalyvių skaičius. Šį skaičių įtakoja tai, kad kiekvienam vartotojui yra skiriamas atskiras srautas. Todėl pasiekus maksimalų kanalo pralaidumą tenka mažinti kiekvienam vartotojui teikiamo kanalo pralaidumą, kas prastina video konferencijos kokybę.

            Vienas iš problemos sprendimų variantų butų papildomo PictureTEL produkto eServer įsigijimas. Šis produktas leistų sudarinėti point-to-many ryšius (iki 5000 vartotojų),  bei suteiktų įvairių galimybių, kaip pavyzdžiui jungimasis prie video konferencijos per internetinį puslapį, o tai reiškia, kad vartotojui nereikia instaliuoti jokios specifinės programinės įrangos, o tuo pačiu atsiranda nepriklausomybė nuo operacinės sistemos. Tačiau šios programinės įrangos kaina labai aukšta – apie 25000$.

            Kitas, gana lengvai realizuojamas, variantas būtų įrašinėti video konferenciją ir ją transliuoti naudojant Real ar Microsoft pagalbinius paketus (kurių daugelis yra nemokami). Kaip gyvas pavyzdys, tai būtų tinklalapis www.tv.lt , kuriame galima peržiūrėti įvairias televizijos laidas.

            Na tai nelabai galima vadinti video konferencija, bet stebėti paskaitas tai būtų idealus variantas, kadangi būtų galima žiūrėti paskaitą ne tik realaus transliavimo metu, bet ir peržiūrėti paskaitų archyvą. Be to reikėtų mažesnio kanalo pralaidumo, kas suteiktų didesniam ratui studentų galimybę stebėti paskaitą nuotoliniu būdu.

 

 

            Tai kas dabar daroma dėl paskaitų transliavimo interneto pagalba, jau yra labai didelis žingsnis modernių technologijų taikyme studijoms. Tai labai aktualu, kai iš tiesų nėra galimybės dalyvauti paskaitose. Pavyzdžiui man teko 3 mėnesius studijuoti Suomijoje, tačiau video konferencijos pagalba aš nepraleidau nė vienos “Optimizavimo metodų” paskaitos (išskyrus tą vieną, kuri nebuvo transliuoja).

Taigi, kad tik daugiau paskaitų būtų transliuojama internete “gyvai”…

 

Taip pat galime paneigti teiginį, kad video konferencija veikia tik Litneto tinklo aplinkoje.


PRIEDAS

 

Statistiniai duomenys:

 

            Žemiau pateikiama keleto video konferencijų statistinių duomenų apie ryšio kokybę. Tyrimui buvo naudojama “AnalogX NetStats Live” programinė įranga, kurią nemokamai galima parsisiųsti iš www.tucows.com arba www.downloads.com .

Text Box: 2001-04-28 08:20 Text Box: 2001-04-28 08:50
 

 


 

 

Text Box: 2001-04-28 09:00Text Box: 2001-04-28 09:25

 

 

 

 

2001-04-28

            Iš viso gauta 234.6 MB per 90 min.

            Vidutinis pralaidumas 44.48 KB/s (355.9 Kbit/s)

            Vidutinis pingas 375,25 ms

 

 

 

 

 

 

Text Box: 2001-05-04 08:25Text Box: 2001-05-04 08:00

Text Box: 2001-05-04 09:00 Text Box: 2001-05-04 09:30
 

 

 

 

 

 

 

 


Text Box: 2001-05-04 08:15

 

 

 

2001-05-04

            Iš viso gauta 232.1 MB per 90 min.

            Vidutinis pralaidumas 43.99 KB/s (351.9 Kbit/s)

            Vidutinis pingas 522 ms

 

 

Text Box: 2001-05-11 08:20Text Box: 2001-05-11 08:05Text Box: 2001-05-11 09:10

Text Box: 2001-05-11 08:40 

 

 

 


Text Box: 2001-05-11 09:28

 

 

2001-05-11

            Iš viso gauta 215 MB per 90 min.

            Vidutinis pralaidumas 40.77 KB/s (326.1 Kbit/s)

            Vidutinis pingas 784 ms.